پنج شنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٩

اخبار > سخنرانی ریاست دانشگاه در همایش بین المللی مکتب شهید سلیمانی

 


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی ریاست دانشگاه در همایش بین المللی مکتب شهید سلیمانی

 

موضوعات مرتبط: بانک اطلاعاتی شهید حاج قاسم سلیمانی


" فیلم کامل سخنرانی ریاست دانشگاه در همایش بین المللی مکتب شهید سلیمانی"

 

دکتر محمدرضا حسنی آهنگر ریاست دانشگاه جامع امام حسین(ع) صبح روز چهارشنبه 15 بهمن 1399 در "دومین همایش بین المللی گام دوم انقلاب اسلامی: مکتب شهید سلیمانی؛ الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز" در تشریح فلسفه برگزاری سلسله همایش های بین المللی گام دوم انقلاب اسلامی گفت: دانشگاه جامع امام حسین(ع) با شعار تزکیه، جهاد علمی و دانشگاه تمدن‏ساز، با مساعدت سایر دانشگاه‏ها و مراکز علمی و پژوهشی ملی و بین ‏المللی، این همایش را در راستای گفتمان‏ سازی و مطالبه ‏گری نخبگانی و عمومی طراحی کرده‏ که پس از برگزاری نشست‌های فراوان علمی به‌صورت حضوری و مجازی در دانشگاه‏ها و مراکز مختلف، در حال برگزاری است.

دکتر حسنی آهنگر با اعلام خبر تشکیل دبیرخانه دائمی بیانیه گام دوم در دانشگاه جامع امام حسین (ع) اظهار داشت: تشکیل این دبیرخانه یک نگاه و ضرورت راهبردی بود و هست که نیازمند همت و همکاری همه‌جانبۀ جامعۀ نخبگانی و متصدیان امر است تا با ارادۀ جمعی، عزم راسخ و برنامه‏ ریزی دقیق، علاوه بر گفتمان‏سازی و تبدیل آن به گفتمان غالب عرصۀ انقلاب اسلامی به احصای مدل‏ها و تولید الگوهای بومی پرداخته شود و در نهایت نیز برنامۀ نقشه راه اقدامی آن در قالب هشت برنامۀ پنج‌ساله و برش برنامۀ هفتم به‌عنوان اولین برنامۀ پنج‌ساله طراحی و تدوین گردد.

دکتر حسنی آهنگر با تأکید بر ضرورت اجرایی شدن بیانیۀ راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی و تحقق آرمان بلند آن، گفت: یکی از راههای اجرایی شدن بیانیه گام دوم، نفی استکبار و غلبه بر آن با شناسایی و درک نقشۀ راهبردی عملیاتی جنگ ترکیبی و هوشمند قرارگاه نظام سلطه و جهاد برای افول تمدن غرب با زوال شبکۀ فاسد صهیونیستی است.

رئیس دانشگاه جامع امام حسین(ع) آینده پژوهی را از دیگر راههای تحقق بیانیه گام دوم عنوان کرد و افزود: آینده‌پژوهی با هدف ساخت آیندۀ مطلوب و حکیمانۀ جهان آینده مبتنی بر دستیابی به دانش و به‌کارگیری علوم و فنون تحول‌آفرین و مرجع‏ساز، ازجمله هوش شناختی به‌عنوان یک پدیدۀ پارادایم‏ساز، که همانند انقلاب صنعتی، جهان واقعی را به‌سوی جهان مجازی با حکمروایی هوشمند راهبری خواهد کرد.

رئیس دومین همایش بین المللی گام دوم انقلاب اسلامی، مکتب شهید سلیمانی تصریح کرد: تدوین الگوی تبیین، نظریه‌پردازی، گفتمان‏ سازی و اجرای آن به‌منظور تحقق گفتمان غالب در عرصۀ انقلاب اسلامی و مطالبه ‏گری آن در کشور همراه با طراحی و تدوین نقشۀ راه عملیاتی و اقدام آن تقسیم کار ملّی و استفاده از توانمندی‏ها و ظرفیت‏های موجود از دیگر عوامل تحقق بیانیه گام دوم است.

دکتر حسنی آهنگر با بیان اینکه در مسیر اجرای نقشۀ راه عملیاتی بیانیه گام دوم، تحوّل در ساختارها و تربیت کارگزاران، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است، گفت: نتیجۀ این تحوّل و تعالی، ارائۀ الگوهای اقتدارآفرین و جهان‌شمول در تراز انقلاب اسلامی و مدیران جهادی بوده و پیامد اجرای آن، شکل‌دهی نظام انقلابی تمدن‏ساز است. چرا که قرار نیست الگوها و نظام‏های تمدنی دیگران را تقلید کرد و تاریخ را تکرار نمود، بلکه با حرکت جهادی قرار است تاریخ جدید را رقم زد و جهان جدید مبتنی بر اسلام ناب محمّدی برای رشد و تعالی انسان جهت رسیدن به قرب الهی ساخت.

دکتر حسنی آهنگر تأکید کرد: ریل انقلاب اسلامی که به فضل الهی منتهی به آرمانش، تمدّن نوین اسلامی خواهد شد، هنوز کامل نشده و نیازمند ارائۀ نظریه ‏ها، مکتب‏ها، نظام‏ها و الگوهای عملیاتی در عرصه‏‌های یکپارچۀ فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، دفاعی و امنیتی با نگاهی حکمت‌بنیان است.

دکتر حسنی آهنگر با اشاره به مجاهدت های سردار سلیمانی در دفاع مقدس و جبهه بین الملل مقاومت اسلامی خاطرنشان کرد: سردار حاج قاسم سلیمانی، چهرۀ بین‌‏المللی و مرد میدان مقاومت، تربیت‌یافتۀ مکتب ولایت، با تکثیر این الگو و به‌کارگیری آن در محور مقاومت، توانست با کاهش فضای ژئوپلیتیک و اثربخشی و نفوذ تمدنی نظام سلطه در جغرافیای منطقه، به گفتمان و دامنۀ انقلاب اسلامی عمق بخشیده و اقتدار منطقه ای و بین‏ المللی را به ارمغان آورد.

دکتر حسنی آهنگر افزود: موضوع مکتب شهید سلیمانی، بسیار مهم و الگوی دقیق عملی برای تربیت مدیران جهادی تمدن‌ساز فراروی صاحب‌نظران و متولیان امر است. نتیجۀ این نگاه، فهم این مطلب است که چگونه صاحب این مکتب، سبب بسط عملی مکتب اسلام در منطقه شده است.

وی با بیان اینکه در دو سطح می توان از مکتب شهید سلیمانی سخن گفت افزود: سطح اول مکتب اسلام و سطح دوم مکتب کارگزاران اسلام است. مکتب اسلام، شاگردانی نظیر حمزۀ سیدالشهدا، سلمان فارسی، مالک اشتر و حضرت عباس علیه‌السلام دارد که مکتب کارگزاران اسلام را شکل می‌دهند. شهید سلیمانی و شهدای بزرگوار ما از جمله مدیران و کارگزاران تربیت‌یافتۀ این مکتب‌اند. عملاً شهید سلیمانی، شاگرد و تربیت یافته حضرت امام‌ (ره) نیز به‌عنوان نایب آقا امام زمان(عج) است.

وی با اشاره به جنایات داعش گفت: جنایات، ‌ظلم‌ها و خطراتی که داعش و باقی گروه‌های تکفیری کردند، اگرچه سخت و تلخ است، اما این‌ها خیلی خطرات بزرگی نبود، خطر بزرگ که رهبر انقلاب آن را فهمیدند و به عمق واقعه پی برده‌اند، تصویرِ نادرستِ از اسلامِ وارونۀ مبتنی بر همان اسلام امریکایی و انگلیسی بود که توسّط داعش و حامیان آنها به دنیا ارائه و در ذهن مردم جهان نقش می‌بست. 

رئیس دانشگاه جامع امام حسین(ع) با تأکید بر اهمیت اطاعت و تبعیت از رهبر انقلاب افزود: علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان می‌فرماید، آقای حسن‌زادۀ ‌آملی را کسی نشناخت جز آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

وی با اشاره به مؤلفه های پیروزی حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه گفت: در میدان عملیات نظامی نیز آقای سیدحسن نصرالله می‌گوید، ما در جنگ 33 روزه، یک برگ برنده داشتیم؛ هر چه آقا گفت، گوش کردیم.

دکتر حسنی آهنگر افزود: اصول و مبانی‌ای که به‌عنوان مکتب شهید سلیمانی باید پیرامون آن پژوهش و تحقیق شود و به مدل و الگو تبدیل گردد، درک و فهم انقلابی شهید سلیمانی و گوش دادن به حرف ولی زمان و اطاعت محض از ایشان است، هر چند که همه مخالف باشند.

وی با بیان اینکه افراد زیادی عملکرد شهید سلیمانی در زمان حیاتشان را نقد و تحلیل کردند، ایشان هم مطمئناً می‌شنید و برخی هم مستقیماً به خود شهید می‌گفتند، گفت: نکته ای که باعث شد که شهید سلیمانی برغم همه آن حرف ها پرقدرت‌تر، باصلابت‌تر، پایدارتر و با شجاعت کامل مسیرش را ادامه بدهد، درک و فهم انقلابی از تدابیر آقا بود،‌ او باور داشت که حرف آخر، حرف آقا است. او هر چه فرمودند، باید مانند سرباز عمل کرد.

دکتر آهنگر با بیان اینکه شهید سلیمانی با خودسازی و توجه به سفارش‌های امامین انقلاب اسلامی، توسل به ائمه اطهار(ع)، خواندن زیارت‌ها و ادعیه‌های مختلف صاحب مکتب شد، افزود: در دفاع مقدس به یک منظومۀ فکری درست از حضرت امام و اسلام رسیده بود و شهید سلیمانی را به‌عنوان یک الگو در میدان مأموریت خودش عملی کرده بود و آن را در میدان‌های جدید توسعه داد و تداوم بخشید. وقتی به مکتب شهید سلیمانی توجّه می‌کنیم، عملاً امتداد عملی منظومه و اندیشۀ فکری امامین انقلاب اسلامی را در میدان عمل می‌بینیم.


٢٣:٥٣ - يکشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٩    /    عدد : ١٨١٥    /    تعداد نمایش : ٦٤٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics