چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧
اخبار > برگزاری نشست علمی تخصصی «بازخوانی نقش مدیران قرآنی در توسعه فعالیت های قرآنی کشور و پیشنهاد الگوی رشد و توانمندسازی، به منظور ارتقای مدیران دارالقرآن های سپاه و بسیج» در دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست علمی تخصصی «بازخوانی نقش مدیران قرآنی در توسعه فعالیت های قرآنی کشور و پیشنهاد الگوی رشد و توانمندسازی، به منظور ارتقای مدیران دارالقرآن های سپاه و بسیج»

برگزاری نشست علمی تخصصی «بازخوانی نقش مدیران قرآنی در توسعه فعالیت های قرآنی کشور و پیشنهاد الگوی رشد و توانمندسازی، به منظور ارتقای مدیران دارالقرآن های سپاه و بسیج» در دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام

نشست علمی تخصصی با موضوع «بازخوانی نقش مدیران قرآنی در توسعه فعالیت های قرآنی کشور و پیشنهاد الگوی رشد و توانمندسازی، به منظور ارتقای مدیران دارالقرآن های سپاه و بسیج» روز شنبه مورخ هفتم مهرماه 1397 از ساعت 09:30 إلی 12:30  به میزبانی دانشکده و پژوهشکده علوم اجتماعی و فرهنگی دانشگاه جامع امام حسین(ع) با حضور مسئولین عالی رتبه قرآنی کشور برگزار گردید.

دکتر محمد قاسمی شوب دبیرعلمی این نشستِ دانشگاهی که با حضور صاحبنظران حوزه مدیریت مؤسسات قرآنی ِکشور برگزار گردید، هدف از این پنل تخصصی را فراهم نمون زمینه های رشد و توانمندسازی مدیران دارالقرآن ها و مؤسسات قرآنی سپاه و کشور مطرح کرده و سیر کلی بحث را در سه حوزه ی ذیل تبیین می نماید: 1- آسیب شناسی مدیریت دارالقرآن ها و مؤسسات قرآنی سپاه و کشور 2- ارائه سیمای مدیران قرآنی طراز انقلاب اسلامی و مهم ترین ویژگی ها و شاخصه های ایشان 3- ارائه الگوی رشد و توانمندسازی مدیران دارالقرآن ها و مؤسسات قرآنی و بررسی تحلیلی- انتقادی تجربه دوره های آموزشی برگزارشده جهت اعتلای مدیران توسط ارگان های مختلف.

دکتر محمود حاجیلویی مدیر مرکز مطالعات فرهنگی و اجتماعیِ دانشگاه جامع امام حسین(ع) با اشاره به اهمیت بازآرایی و تقویت ظرفیت های جبهه  فرهنگی انقلاب اسلامی در کشور، به تبیین و بررسی وضعیت مدیریت دارالقرآن ها و مؤسسات قرآنی پرداختند و محیط آکادمیکِ اندیشه کده ها و پژوهشکده ها را بستری مناسب جهت تعاطی اندیشه ها و تضارب آراء به منظور ارائه راهبردها و طراحی دوره های تخصصی جهت ارتقای دانش و مهارت مدیران دارالقرآن ها و مؤسسات قرآنی عنوان نمودند و بر اهتمام دانشگاه جامع امام حسین(ع) بر این مهم، ضمن استفاده از تجربیاتِ مجموعه های مربوطه، تأکید نمودند.

آقای حسین اسدی مشاور رئیس جامعه المصطفی العالمیه (ص) با اشاره به خواستگاه قرآنی انقلاب اسلامی، یکی از لوازم توسعه فرهنگ قرآنی در کشور را منابع انسانی برخوردار از دانش مدیریتی، آرمان خواه و تحول گرا می دانند. از بایسته های مهارتی مدیران قرآنی ، آشنایی با اصول مدیریتی است و الزاما قاری یا حافظ قرآن بودن مبنای دقیقی برای انتصاب مدیران قرآنی نمی باشد. در مجموعه ی توسعه قرآنی کشور گام مهمی در این زمینه (هم در حوزه و هم در دانشگاه) برداشته نشده است. از بابِ مثال؛ رشته و گرایش دانشگاهی به منظور تربیت مدیران مؤسسات و مجامع قرآنی نداریم. ایشان یکی از ضعف ها را کمبود زیرساخت ها و قوانین انگیزشی مناسب برای مدیران قرآنی برمی شمرند که باید نهادهایی که مسئولیت تقنین و سیاستگذاری را برعهده دارند، لحاظ نمایند. باید حوزه های علمیه و نهادهای قرآنی مردمی هر یک سهم خود را در توانمندسازی مدیران دارالقرآن ها و مؤسسات قرآنی ایفا نمایند و سهم اصلی بودجه قرآنی کشور در حوزه آموزش، باید به این مهم اختصاص یابد. ایشان سپس فهرستی جامع از ویژگی های مدیران قرآنی طراز انقلاب اسلامی ارائه نمودند. همچنین به ارائه گزارش و تجربه برگزاری دوره های مهارت افزایی مدیران مؤسسات قرآنیِ برگزار شده توسط جامعه المصطفی العالمیه پرداختند که در سطوح مختلف، به صورت دوره های فشرده 40 ساعته مدیریت بر سازمان های کوچک فرهنگی تعریف شده است.

حجت الإسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ضمن تشریح وضعیت مدیریت قرآنی در کشور، با توجه به تعداد بسیار بالای مؤسسات قرآنی مستقل که قریب به 5000 مؤسسه می باشد و با اشاره به مجموعه های قرآنی متعددی که ذیل سایر ارگان ها (مثلا در آموزش و پرورش و حتی وزارت نفت و وزارت ورزش و جوانان) در سطح کشور در حال فعالیت هستند، تعداد مجموعه های قرآنی کشور را حدود 20 إلی 30 هزار مجموعه عنوان نمودند. و به بیان مباحثی پیرامون آسیب شاسی و تبیین علتِ کم اثر بودن فعالیت ها ی این مجموعه ها پرداختند. ایشان یکی از مهم ترین نیازهای مجموعه های قرآنی کشور را استقلال و خودکفایی مالی مؤسسات برشمردند که مصداق بارز فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله) در زمینه اقتصاد فرهنگ می باشد.ایشان یکی از آفات را جا به جایی و انتقال مدیران قوی قرآنی به منظور تصدی پست های اجرایی و ستادی می دانند. در زمینه تبیین ویژگی های مدیران قرآنی شایسته، می توان پژوهش های میان رشته ای صورت گرفته را، در فضای قرآنی نیز بومی سازی نمود.

انتهای پیام/


١٥:١٣ - يکشنبه ٨ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٥١٠    /    تعداد نمایش : ٣٣٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خدمات ما
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 629284
 بازدید امروز : 512
 کل بازدید : 6678315
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.22
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.