يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧
صفحه اصلي > سایر > بیشتر > پژوهش 
پژوهش
 

معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه امام حسین(ع) مأموریت سیاستگذاری، حمایت، نظارت، تأیید و در مواردی تصویب برنامه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه را در حیطه وظایف و مأموریت‌های مصوب عهده‌دار می‌باشد. فعالیت‌های پژوهشی توسط اعضای هیئت علمی و پژوهشگران و دانشجویان هر دانشکده از طریق گروه‌های علمی یا مراکز تحقیقاتی صورت می‌پذیرد که این فعالیت ها براساس ضوابط و فرآیندهای مصوب، ابتدا توسط معاونت پژوهش هر دانشکده، برنامه‌ریزی، بررسی و تأیید می‌گردد و سپس توسط معاونت پژوهش دانشگاه تأیید نهایی و تصویب می‌گردد.
دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه ضمن تحصیل و گذارندن واحدهای آموزشی خود، در صورت انجام فعالیت‌های پژوهشی، در موارد زیر از حمایت‌های دانشگاه برخوردار خواهند شد.

1- حمایت از پایان‌نامه‌های مصوب دانشجویی:
در صورتی که پایان‌نامه کارشناسی ارشد و یا رساله دکترای دانشجویان در راستای اهداف دانشگاه بوده و موضوع آن مورد تأیید دانشکده و پژوهشکده ذیربط قرار گیرد از حمایت‌های دانشگاه برخوردار می‌شود که این حمایت‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:
الف) خرید وسائل سرمایه‌ای، هزینه انجام امور تایپ،‌ویرایش، بازنویسی، فیش‌برداری، تکثیر و صحافی
ب) خرید مواد مصرفی برای انجام آزمایش‌ها و تهیه نرم‌افزارهای مورد نیاز دانشجو
ج) خریدکتب مرجع، مدارک و اطلاعات مورد نیاز پایان‌نامه و رساله
د) هزینه انجام آزمایش‌ها در خارج از دانشگاه با تأیید استاد راهنما
ه‍( هزینه ثبت‌نام و چاپ مقاله در نشریات معتبر یا ارائه مقاله در همایش‌‌های علمی

2- کسر بخشی از خدمت وظیفه در قالب انجام پروژه‌های تحقیقاتی:
به استناد مصوب ستادکل نیروهای مسلح، همکاری پژوهشی دانشجویان مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا به شرح زیر مشمول کسر خدمت وظیفه می‌گردد:
الف) فعالیت‌های تحقیقاتی در قالب پایان‌نامه‌های دانشجویی(حسب ضوابط ابلاغی و دستورالعمل مربوطه)
ب) فعالیت‌های تحقیقاتی غیر از پایان‌نامه‌ و رساله
ج) همکاری تأثیرگذار در پیشرفت فعالیت‌های تحقیقاتی بخش دفاع

3- انجام خدمت وظیفه در قالب انجام پروژه تحقیقاتی(ویژه نخبگان):
دانشجویانی که براساس دستورالعمل احراز نخبگی و استعدادهای برتر علمی دارای شرایط نخبگی ‌شوند، می‌توانند خدمت سربازی خود را در قالب انجام یک پروژه تحقیقاتی سپری نمایند.

4- چاپ مقاله در نشریات علمی معتبر:
براساس مصوب شورای پژوهش دانشگاه، مقالات علمی چاپ شده دانشجویان در نشریات معتبر ( مشروط به ذکر نام دانشگاه امام حسین(ع)) به شرح زیر از حمایت نقدی و تشویقی برخوردار می‌شود:
الف) چاپ مقاله در نشریات ISI
ب) چاپ مقاله در نشریات علمی ـ‌ پژوهشی
ج) چاپ مقاله در نشریات  علمی ـ ترویجی

5- ارائه مقاله در کنفرانس‌های بین‌‌المللی خارجی:
دانشجویانی که مقالات علمی آنها در مجموعه مقالات کنفرانس‌های بین‌المللی خارجی، به نام دانشجوی دانشگاه امام حسین(ع) چاپ گردد از مبلغ حمایتی دانشگاه برخوردار می‌شوند.

6- بازدید علمی و تحقیقاتی خارج از کشور:
دانشجویان مقاطع تحصیلی ارشد و دکترای دانشگاه، می‌توانند حسب مورد و با موافقت گروه علمی و دانشکده ذیربط با اعضا هیئت علمی و پژوهشگران دانشکده در سفرهای بازدید تحقیقاتی از سایر کشورها، با هزینه شخصی و اخذ مجوزهای لازم، همراه گردند.

7- چاپ و انتشار کتاب:
موسسه چاپ و نشر معاونت پژوهش دانشگاه، آمادگی دارد تا کتب تألیفی/ ترجمه‌ای دانشجویان دانشگاه را (پس از سیر مراحل تصویب علمی در دانشکده ذیربط)‌ چاپ و منتشر نماید و از فروش کتب مذکور، حق‌الزحمه تألیف/ ترجمه به دانشجویان با درصد معین پرداخت خواهد شد و کلیه حقوق معنوی اثر به مؤلف/ مترجم تعلق خواهد داشت.

8- معرفی دانشجویان به جشنواره‌های تحقیقاتی کشور:
دانشجویانی که در حین تحصیل، دارای فعالیت‌های پژوهشی چشمگیر باشند از طرف دانشگاه به جشنواره‌های مختلف تحقیقاتی و دانشجویی کشور معرفی می‌شوند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.