سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

اخبار > انتشار کتاب «مدیریت مبتنی بر شایستگی»

 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های نشر

انتشار کتاب «مدیریت مبتنی بر شایستگی»

به همت موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام؛ کتاب«مدیریت مبتنی بر شایستگی» تألیف: دکتر حسین عیسایی و محمّدرضا قنبری با قیمت 29.000 تومان منتشر شد.

 

 

 

 

مشخصات کتاب

 

عنوان‌: مدیریت مبتنی بر شایستگی

 

تألیف: دکترحسین عیسایی - محمّدرضا قنبری

صفحه‌آرایی: ناهید آقامیرزایی

ناظر فنی چاپ: سید محمدباقر موسوی

نوبت‌ چاپ‌: دوم (شهریور1397)

شمارگان‌: 400 نسخه‌

قیمت: 290.000 ریال

دانلود 19 صفحه اول کتاب  (فایل PDF)

دانلود 19 صفحه اول کتاب  (فایل WORD)

 

امروزه اهمیت شایستگی در سازمان‎ها گسترش بیشتری یافته و سیر تحولی سازمان‎ها، از سازمان‎های بر اساس تحلیل شغل، به سازمان‏های براساس شایستگی متحول شده، به گونه‌ای که تعداد زیادی از سازمان‏های سرآمد، روش‌های مدیریت منابع انسانی مبتنی بر شایستگی را به کار می‎برند.

رویکرد شایستگی‎محور، جزء لاینفک مدیریت بر سرمایه‌های انسانی شده و به عنوان یک روش اساسی برای بهبود جنبه‎های گوناگون این حوزه به کار برده می‌شود. این رویکرد، به مدیران کمک می‎کند تا عملکرد خود را تعالی بخشیده و تضمین دهند که منابع انسانی تحت امر، کارایی و اثربخشی لازم را در انجام امور و تحقق اهداف دارا می‌باشند. مدیریت مبتنی برشایستگی یا شایسته‌سالاری که در واقع بستری است برای ظهور و بروز شایستگی در تمام جنبه‌های سازمان، از عواملی است که موجب شکوفایی، وفاداری و تعهد کارکنان به کار و سازمان می‌شود.

توسعه نظام شایسته‌سالاری در هر جامعه و سازمان به شدت به الگوها و نظامات منابع انسانی موجود در آن وابسته است. به هر میزان که نظام منابع انسانی از بسندگی و جامعیت بیشتری برخوردار باشد، از نظام شایسته‌سالار توسعه یافته‌تر و متقن‌تری هم برخوردار خواهد بود. از این‌رو در هر جامعه و سازمانی باید برای طرح‌ریزی منابع انسانی به ویژگی‌های آن در شایسته‌سالاری توجه نمود.

یکی از مهم‌ترین اهداف مدیریت منابع انسانی در هر سازمان، جذب متقاضیان شایسته و با استعداد است. این مدیریت از طریق طراحی و اجرای سیاست‌هایی نظیر عضویابی به جای عضوگیری تلاش می‌کند تا افرادی را انتخاب نماید که از صلاحیت لازم برخوردار باشند. برنامه‌ریزی، انتخاب، آموزش، ارتقاء، انتصاب، ارزیابی عملکرد و... بر اساس شایستگی‌های مورد نظر، موجبات تقلیل نارضایتی و متقابلاً ارتقاء شایستگی‌های سرمایه انسانی و بروز، انگیزه رشد در ایشان گردیده و امکان دست برتر سازمان در انجام موفق مأموریت‎ها را فراهم می‌آورد.

از این رو، نظام‌های مدیریت منابع انسانی، یعنی جذب، آموزش، بکارگیری، ارزیابی و نگهداری، همه باید به منظور دستیابی به اهداف مدیریت شایسته‌سالار بازمهندسی شوند به گونه‎ای که رویکرد اصلی در طراحی هریک از این نظام‎ها جنببه‏ای از جنبه‎های نظام مبتنی بر شایستگی را دربر گیرد واز برآیند این اقدامات تحقق شایسته‏سالاری در سازمان امکان یابد.

به هر حال، استفاده مناسب از نیروی انسانی شایسته، هنگامی محقق می‌شود که بتوان با استفاده از شیوه‎های علمی و منطقی آنها را خوب مدیریت کرده و توانشان را در خدمت اهداف سازمان قرارداد. در حال حاضر تعداد فراوانی از سازمان‏ها، روش‌های مدیریت مبتنی برشایستگی را بکار می‌برند. این مفهوم مقوله‌ای است که اعم از توسعه شایستگی‌های فردی است و گستردگی آن تمام موضوعات مرتبط با سرمایۀ انسانی سازمان را در برمی‌گیرد.

 در این راستا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که منابع انسانی شایسته را مهمترین سرمایه در مسیر تحقق اهداف متعالی سازمان می‎داند در سال‌های اخیر تلاش مضاعفی را برای استقرار نظام مدیریت برمبنای شایستگی‎ مصروف داشته و ضمن بسترسازی برای تحقق فرآیندهای آن (شایسته‌خواهی، شایسته‌یابی و...)، به دنبال طراحی نظامات مطلوب سرمایه‎انسانی با هدف تزریق نتایج ارزیابی‌های‌ سازمانی در این نظامات و در نهایت اعمال نظامات بر اساس این نتایج می‌باشد. محصول ایجاد چنین سیستم و نظامی، جاری شدن ارزش‌ها در تمام تاروپود سازمان، برقراری عدالت سازمانی، تحقق رسالت، برقراری نظم فراگیر، پویایی و در نهایت اعمال مدیریت برمبنای شایستگی‌ می‎باشد. که پیامد این روند، تعالی و تکامل سازمان نهادگونۀ سپاه را به همراه خواهد داشت.

کتاب پیش‌رو با هدف بومی‌سازی دانش نوین در حوزه مدیریت، خاصّه مدیریت سرمایه‌انسانی مبتنی برشایستگی به طوری که متبلور ارزش‌های نهادی سپاه باشد تألیف گردید.

«شکی نیست که بسیاری از علوم انسانی، پایه‏ها و مایه‏های محکمی در اینجا دارد... ما هم برای سرجمع کردن، مدوّن کردن، منظّم کردن و نظام‏مند کردن آنچه که خودمان داریم، به یک تفکر و تجربۀ علمی احتیاج داریم، ما تلفیق بین علوم انسانی غربی و علوم‏ انسانی‏ اسلامی‏، اگر به معنای مجذوب شدن، دل‏باخته شدن، مغلوب شدن و جوّزده شدن در مقابل آن علوم نباشد، قبول داریم و اشکال ندارد. ببینید در علوم انسانی، تفکر ایمانی و میراث عظیم و عمیق شما، به شما چه می‏گوید. امروز غربی‏ها یک منطقۀ ممنوعه‏ای در زمینۀ علوم انسانی به وجود آورده‏اند؛ در همۀ بخش‏های مختلف؛ یک عده آدم ضعیف‏النفس هم دل‏باختۀ اینها شده‏اند و نگاه می‏کنند به دهن اینها که ببینند چه می‏گویند؛ هرچه آن‏ها گفته‏اند، برایشان می‏شود وحی مُنزَل؛ این است که بد و غلط است. مثلاً چند تا فکر دارای اقتدار علمی، در یک نقطۀ دنیا به یک نتیجه‏ای رسیده‏اند، این معنایش این نیست که هرآنچه که آن‏ها فهمیده‏اند، درست است! شما به مبانی خودتان نگاه کنید؛ ما تاریخ، فلسفه، فلسفۀ دین، هنر و ادبیات، و بسیاری از علوم انسانی دیگری که دیگران حتی آن‏ها را ساخته‏اند و به صورت یک علم در آورده‏اند؛ یعنی یک بنای علمی به آن داده‏اند؛ مواد آن در فرهنگ و میراث علمی، فرهنگی و دینی خود ما وجود دارد. باید یک بنای این‏چنینی و مستقل بسازیم.»

امید است این تلاش ضمن بسترسازی استقرار کامل نظام مدیریت برمبنای شایستگی‌های پاسداری، گوشه‌ای از محتوای علوم انسانی اسلامی در حوزه مدیریت نهادی را تأمین و مورد استفاده خوانندگان فرهیخته قرار گرفته و با راهنمایی و نکته سنجی خود، ما را در تکمیل هرچه بیشتر این اثر، یاری فرمایند.

 

                                                                                         وَ اللهُ وَلیّ التَّوفِیق

                             حسین عیسایی ـ محمّدرضا قنبری


١٨:٥٢ - يکشنبه ٧ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٥٩٥    /    تعداد نمایش : ٤٤٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خدمات ما
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 26020
 بازدید امروز : 4135
 کل بازدید : 7736106
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.25
تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics