سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠

اخبار > در گرامیداشت هفته پژوهش، از پژوهشگران و رتبه های برتر پژوهشی دانشگاه تجلیل شد.

 


چاپ خبر Print

در گرامیداشت هفته پژوهش، از پژوهشگران و رتبه های برتر پژوهشی دانشگاه تجلیل شد.


مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و آیین تجلیل از پژوهشگران و رتبه های برتر پژوهشی دانشگاه جامع امام حسین (ع) با حضور سردار سرلشکر محمد باقری، ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح و و سرلشکر بسیجی سید حسن فیروزآبادی مشاور عالی نظامی فرماندهی کل قوا، سردار جمال آبرومند معاون هماهنگ‌کننده فرماندهی کل سپاه، سردار نواب اصفهانی معاون دانش و پژوهش سپاه، سردار سرتیپ پاسدار ابوالفضل صالح‌نژاد معاون تحقیقات صنعتی سپاه، سردار سرتیپ دوم پاسدار محمدرضا حسنی آهنگر فرمانده دانشگاه جامع امام حسین (ع) و جمعی از فرماندهان، مدیران، اساتید و پژوهشگران دانشگاه جامع امام حسین (ع) در سالن همایشهای اندیشه این دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم ابتدا جانشین محترم معاون پژوهش، جناب آقای دکتر تولایی، به صورت مختصر به گزارش عملکرد همکاران معاونت در برگزاری هرچه باشکوه‌تر گرامیداشت هفته پژوهش پرداخت.

سپس جناب آقای دکتر صادقی گزارش عملکرد پژوهشی دانشگاه در سال گذشته را تشریح کرد.

سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسنی آهنگر، فرمانده محترم دانشگاه جامع امام حسین علیه‌السلام، به مهمانان و سردار سرلشکر باقری و سردار سرلشکر فیروزآبادی خیر مقدم گفت و سپس سردار سرلشکر باقری، ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح به سخنرانی پرداخت.

وی ادامه داد این بازدارندگی است که دشمن را به این نتیجه می رساند که در محاسبه هزینه و فایده تهاجم به انقلاب اسلامی و کشور ما، به این امر قطعی برسد که هزینه های متوجه این تهاجم، قابل قیاس با فایده های اندک آن نیست.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح با طرح این پرسش که آیا این بازدارندگی دائمی است توضیح داد قطعا خیر، بازدارندگی امری پویاست این موازنه دو سر دارد که یک سر آن جبهه حق و یک سر آن جبهه باطل است که جبهه باطل شبانه روز در حال تلاش است تا این بازدارندگی را به هم بریزید.
سرلشکر باقری در ادامه اظهار کرد: واقعیتی که همواره در ذهن من وجود دارد این است که شکل گیری انقلاب اسلامی و حوادث پس از آن، حاصل یک اندیشه بلند و نظریه ای است که در طول حیات روحانیت و بزرگان شیعه شکل گرفته و در اندیشه امام خمینی (ره) نقش بسته است.
وی اضافه کرد: بالاخره در قرون اخیر، جهان استکبار مسیری را طی کرده بود که با انقلاب صنعتی در قرون 16 و 17 میلادی و اکتشاف و تصرف سرزمین‌های کره زمین و در اختیار قرار گرفتن منابع مادی جهان و شکل‌دهی به حکومت ها و نظام جدید جهان و همچنین مسیر علم و دانش مطابق خواسته ها و امیال و آرزوهای خودشان، جهانی را شکل دادند و به سمت و سویی حرکت می‌کردند که عده‌ای خاص از کشورها و مردم در راس هرم قدرت جهانی حضور داشته باشند و همه منابع جهان را در اختیار داشته باشند و این رهبری و برتری نیز برایشان تضمین شده باشد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: کشور ما به عنوان یک کشور جهان سوم در کنار سایر قاطبه ملت ها و کشورهای جهان، مجموعه هایی بودند که یا رسما تحت استثمار بود یا به ظاهر مستقل عمل می کردند اما انقلاب شکوهمند اسلامی مولودی نبود که براساس مطالبات اجتماعی بوجود آمده باشد بلکه حاصل چند صد سال حرکت تشیع بود که هدف و آرمان داشت و دارای نظریه بود.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی حاصل تلاش چندصد ساله تشیع پیشرو و اندیشه‌های حضرت امام(ره) بود، انقلابی که مبداء، مسیر، هدف، غایت و آرمان دارد و بر اساس آن راهبردهایی تدوین و شاگردانی تربیت شدند تا انقلاب اسلامی را شکل دهند.
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی توانست این کشور را از چنگال استعمار بیرون بیاورد و طلایه‌دار یک حرکت بزرگ در جهان شود، تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی دشمن احساس عقب‌ماندگی کرد و به همین دلیل بیکار نماند و در جبهه خودش مشغول تفکر و اندیشه‌ورزی شد که نتیجه آنها در ابتدا یک تهاجم سراسری و سنگین نظامی و امنیتی طی 8 سال به ملت ایران بود.
سرلشکر باقری ادامه داد: در ماه‌های اول جنگ، نیروهای دفاعی کشور بر اساس الگوهای غربی دفاع می‌کردند که مکررا ناکام می‌شدند اما آنجا هم با اتکا به قدرت الهی و جمله جادویی ما می‌توانیم، تفکری شکل گرفت که منجر به عملیات‌های بزرگ و پیروز شد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: کدام اندیشمند نظامی جهان عبور از رودخانه در عملیات والفجر 8 را تجویز می‌کرد کما اینکه پس از این عملیات، سران ارتش مصر آمدند و گفتند ما با هیچ‌کدام از آموزش‌هایی که گذرانده‌ایم نمی‌توانیم از این رودخانه عبور کنیم.
وی در ادامه یادآور شد: بعد از دفاع مقدس نیز دشمن بیکار ننشسته است، انقلاب اسلامی توفنده در مسیر پیشروی بوده و دشمنان نشسته اند و فکر کردند و جهان اسلام را بررسی عمیق کردند و نقاط آسیب پذیر را در جهان اسلام پیدا کردند و گفتند این تفاوت حتی حداقلی که بین تشییع و تسنن وجود دارد می تواند از آن به عنوان یک گسل و شکاف عمیق علیه انقلاب اسلامی و محور مقاومت استفاده کنند.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اندیشه تکفیری و عمل تکفیری به همین راحتی به وجود نیامده است؛ کار و اندیشه همچنین مطالعه و تلاش عالمانه بسیار زیادی در جبهه کفر پشت این حرکت وجود داشته است که چگونه بیایند و از یک تفکر سلفی و وهابی استفاده کنند و عده‌ای از جوانان را با اطلاعات قشری (از اسلام) را فریب دهند و آنها را مسلح کنند و آماده جان فشانی کنند و از آنها عنصر انتحاری تربیت کنند و به جان، بخش دیگری از جهان اسلام و مسلمانان بیندازند که این توطئه کوچکی نیست، چیزی است که اگر با درایت و با قاطعیت با آن‌ها مقابله نمی ‌شد و نشود نه تنها سال‌ ها که دهها و قرن‌ها جهان اسلام را درگیر نگه می داشت.
سرلشکر باقری یادآور شد: بعد از جنگ 33 روزه در سال 2006 میلادی حاج سید حسن نصر الله برترین و محبوب ترین فرد جهان اسلام و عرب بود اما چند سال بعد از این جنگ، با حوادثی که بین شیعه و سنی (که دشمنان ایجاد کردند) رخ داد، رتبه او در میان محبوبین جهان اسلام و جهان عرب افول کرد.
وی گفت: توطئه بزرگی شکل گرفت و از حوادث کوچک شروع شد و عراق و سوریه را در نوردید و می رفت تا تمام جهان اسلام را در بر گیرد که باز یک تفکر و اندیشه در جبهه حق روی این موضوع کار، فکر و عمل کرد و جبهه مقاومت را ایجاد و آن را توسعه داد و این تفکر با این جبهه کفر و تکفیری وارد مبارزه شد و آن را شکست داد که خدا را بر این نعمت شکرگزاریم.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه اظهار کرد: اما باز آیا دشمن بیکار نشست خیر، توطئه های دیگری انجام شد و نیز در راه است که انجام شود؛ بلافاصله بعد از این توطئه مذهبی یک توطئه قومی شکل گرفت. مسئله تجزیه کردستان عراق یک چیز ساده ای نبود؛ بالاخره علایق قومی در همه کشورهای منطقه جنوب غرب آسیا وجود دارد و همه این کشورها، کشورهای چند قومی و چند مذهبی هستند.
وی در ادامه افزود: (آنها) بلافاصله آمدند و مسئله قومیت را مطرح کردند که این هم به این سادگی ها شدنی نیست هر چند که در آنجا تقلب‌های سنگینی صورت گرفت اما به نحوی رفتار کردند که اقبال ‌هایی در کردستان عراق نسبت به این موضوع دیده شد و اقبال های بسیار اندک و ناچیزی نیز در برخی از کشورهای دیگری که قومیت کُرد در آن وجود داشت، دیده شد.
سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: در اینجا هم یک اندیشه پشت آن بود اما اندیشه و تجهیز کارگاه که در جبهه حق صورت گرفت آن توطئه را شکست داد و به این صورت بر این مسئله غلبه کرد و این مسیر ادامه دارد.
وی افزود: امروز جبهه حق و باطل، در یک هم آوردی و یک نبرد اندیشه ای به سر می برند و اگر در این عرصه ما کوتاهی کنیم که این عرصه ریشه سایر عرصه های عملی است حتما شکست اساسی و کلانی را متحمل می‌شویم و شکستی که حاصل تلاشی چندین قرن روحانیت و مردم شیعه و همه شهیدان است و تمامی زحماتی که کشیده شده بر باد خواهد رفت و برای قرون دیگر چنین اتفاقی تکرار نخواهد شد.
وی گفت: اگر از این عرصه مدیریت انقلاب اسلامی خارج شویم در همه عرصه‌های اندیشه های انسانی و بخش های فنی و صنعتی، پزشکی و پیرامون او و همه عرصه های علمی و دانشی چنین نبردی و هم آوردی وجود دارد.
سرلشکر باقری افزود: من بعضی از مسئولان آمریکایی را که در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی یا صنایع دفاعی آمریکا حضور پیدا می کنند و به سخنرانی می پردازند را مطالعه کرده ام، آنها به صورتی سخن می گویند که گویا آنها در شب عملیات هستند و تمامی جهان برای مقابله با آنها بسیج شده اند و اگر ذره ای کوتاهی کنند و لحظه ای چشم ببنند دشمنان آنها را منهدم خواهند کرد.
وی در ادامه تصریح کرد امریکاییها طوری صحبت می کنند که نسبت به صحبت های ما فقط آیات و روایات را ندارد؛ بحث تلاش شبانه روزی، جهاد خستگی ناپذیر، عرق ریختن دائمی و خستگی ناپذیر بودن، اینگونه دشمن صحبت می کند و اینگونه عمل می کند.
سرلشکر باقری گفت: آنچه که در صحنه علم در جهان اتفاق می افتد که همه این علم در دست شیاطینی است که علیه جبهه حق و رحمانی به کار می گیرند، شما بهتر از من می دانید که چه سرعتی دارد و چگونه در حال توسعه و چند برابر شدن است.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد اما برآوردها نشان می‌دهد ظرف چند ماه، میزان علم موجود از ابتدای بشریت تا کنون دو برابر می‌شود که این وضعیت جبهه دشمن در صحنه علم و فناوری است که با این سرعت نجومی و چشم‌گیر دشمن در حال رشد و توسعه هست و ما داعیه پیروزی حق بر باطل و عقب نماندن و بلکه برتر بودن و جلوتر از دشمن را داریم و این می‌طلبد در این مسیر سر از پای نشناسیم و ذره ای کوتاهی نکنیم و لحظه‌ای را از دست ندهیم و هر آنچه که لوازم پیشرفت هست را تمهید و فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه رهبری در عبارت‌های مختلف به قدرت عملی به عنوان کلید برتری، توجه کرده‌اند و میزان توجه ایشان به صورت علنی و غیرعلنی قابل توجه است، اظهار داشت: مسئله مرزشکنی دانش، نهضت جنبش نرم‌افزاری، اکتفا نکردن به فرهنگ ترجمه منابع دیگران، توجه و عنایت مسئولان به اندیشه‌های خلاقانه، تلاش جهادی برای تبدیل شدن به قطب علم و فناوری و ایجاد منظومه و نظایر آن، تنها بخشی از کلید واژه‌های رهبری است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: همانطور که از سپاه به عنوان پرچمدار انقلاب اسلامی انتظار می‌رود خوشبختانه دیدیم طرحی در دانشگاه امام حسین (ع) تهیه شده است تا این دانشگاه به عنوان دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه مسئله اساسی ما، نیروی انسانی و تربیت محققین و حرکت به سمت تربیت نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی و تربیت کادرسازی انقلاب اسلامی است، تصریح کرد:
از زمان جذب تا تربیت و آموزش یک نیروی انسانی موفق، مسایل اساسی زیادی وجود دارد که این موضوع و رسیدن به آن تراز، نیاز به نقشه جامع علمی دارد.
سرلشکر باقری با بیان اینکه باید تاسف بخوریم که در مدیریت دانش در دفاع مقدس حاصل چندانی نداشتیم، خاطرنشان کرد: چه مقدار از تجربیات و عملکردهای موفق یا شکست خورده در دفاع مقدس یا دفاع از حریم اهل بیت (ع) مورد بررسی و استفاده قرار گرفته و چه مقدار از تجربیات سپاه در مقابل تروریست‌ها برای ناامنی‌ها تدوین شده است؟
وی در ادامه تاکید کرد: در دفاع مقدس شجاع‌ترین و آگاه‌ترین فرد به عنوان مدیر و فرمانده انتخاب می‌شد و در شرایط کنونی نیز باید همینطور باشد.
رئیس ستاد کل نیروهای در پایان گفت: گام برداشتن در جهاد علمی، گام برداشتن در مسیر بزرگی است و کمتر از جهاد نظامی نیست.

پس از سخنرانی دکتر باقری،از تعدادی کتاب که توسط دانشگاه جامع امام حسین تدوین و تالیف  شده است، با حضور سردار سرلشکر محمد باقری و سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رونمایی شد.

از خانواده سردار شهید طهرانی مقدم به پاس تلاشها و خدمات ارزشمند سردار شهید طهرانی مقدم جلیل شد

و در پایان نیز از برترین‌های حوزه پژوهش و فناوری با اهدای تندیس و جوایز تقدیر شد.


يکشنبه ٣ دی ١٣٩٦ - ١٢:٢٠ / شماره خبر: ٣٨٦ / تعداد نمایش خبر: 20958
يکشنبه ٣ دی ١٣٩٦ - ١٢:٢٠ / Code: ٣٨٦ / Number: 20958
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics