پنج شنبه ٠١ مهر ١٤٠٠

اخبار > برگزاری اولین همایش نظام سلطه و جریان نفوذ

 


چاپ خبر Print

برگزاری اولین همایش نظام سلطه و جریان نفوذ


اولین همایش ملی نظام سلطه و جریان نفوذ باهمت دانشگاه جامع امام حسین(ع) و با حضور آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه و جمعی از شخصیتهای نظام روز یکشنبه 17 بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد.

در ابتدای همایش دکتر محمدرضا حسنی آهنگر "رئیس همایش و رئیس دانشگاه جامع امام حسین(ع)" ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان و شرکت کنندگان در همایش مطالبی ارزشمندی در خصوص لزوم اهمیت دادن به بحث نفوذ در کشور بیان فرمودند.

ایشان هدف از برگزاری این همایش را تبیین و واکاوی اندیشه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در زمینه نفوذ دانستند.

در ادامه آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در اولین همایش ملی «نظام سلطه و جریان نفوذ» ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، اظهار داشت: بحث نفوذ یک بحث بسیار جدی است.

وی با بیان اینکه برجسته کردن مسأله نفوذ در زمان ما بسیار با اهمیت است، افزود: یک مسأله مهم، بحث باور این پدیده است؛ نسبت به اصل مسأله نفوذ هیچ تردیدی نیست اما متأسفانه عده‌ای باور ندارند و عده‌ای هم خود را به عدم باور می‌زنند، نظیر تشکیکی که قبلاً در مورد شبیخون فرهنگی داشتند.

وی ادامه داد: این در حالی بود که رهبر انقلاب نسبت به شبیخون فرهنگی هشدار داده بودند اما عده‌ای آن را قبول نمی کردند.


آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد: وظیفه ما این است که این نفوذ را باور کنیم؛ ما انواع نفوذ سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی داریم؛ در سطح فرهنگی کسانی که می‌گویند نفوذی مطرح نیست به وضعیت فرهنگی نگاهی بیندازند.

وی ادامه داد: نظام ما یک نظام اسلامی است و هدف اصلی در این نفوذ هم نظام اسلامی ما است؛ ایشان خطاب به کسانی که می ‌گویند نفوذ وجود ندارد فرمودند: آیا در سطح فرهنگی مشاهده نکردید که فقط برای عبور از خطوط قرمز جریان روشنفکری را مطرح کردند؟

وی با اشاره به اینکه سکولاریسم کل جریان دخالت دین در ساحت حقوقی را نفی می‌کند، گفت: در دوره‌ای به گونه‌ای از لیبرال دموکراسی دفاع می‌کردند که قابل تأمل بود؛ علاوه بر این محورها، بسیاری از حرفها هم از تجدد و مدرنیته سرچشمه می‌گرفت که در روزنامه‌ها و مجلات مطرح می شد.آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد: ما با وصله پینه زدن در تفکرات غربی نمی‌توانیم چیزی به دست آوریم، از روی تعصب حرف نمیزنم، باید نحوه حیات غربی را تحلیل کنید.وی با بیان اینکه مدرنیته و تجدد، یک نحوه حیاتی را برای مغرب زمین آورده که حاصل آن نسبی گرایی است، گفت: این در حالی است که عقلانیت قرآنی و نحوه حیات توحیدی متفاوت از نگاه تجددگرایی است.رئیس قوه قضائیه با طرح این سوال که چرا غرب به دنبال نفوذ به ایران است، گفت: جمهوری اسلامی امروز به قدرت نظامی بزرگی در منطقه تبدیل شده است، اما مسأله اساسی تر این است که جمهوری اسلامی یک نظام فکری منسجم دارد. کم اهمیت نیست که در قانون اساسی یک کشور اولین حرفش این باشد که نظام جمهوری اسلامی بر اساس توحید است.

آیت‌الله آملی لاریجانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی بر اساس تعالیم امام راحل و مقام معظم رهبری، ایمانی را که مردم قبول داشتند به صحنه آورد؛ تروریسم خواندن فرزندان شیعه حاصل همین ترس است.

وی با بیان اینکه مشکل نظام سلطه داشتن رقیبی با نحوه حیات توحیدی و قرآنی است، گفت: یکی از دغدغه‌های مهم نظام سلطه برای نفوذ، داشتن رقیب در منطقه است.


رئیس قوه قضائیه افزود: استقامتی که امام راحل نشان داد از کجا آمد؟ امام فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، این از همان نگاه توحیدی آمد و دلیل هراس غرب هم همین است که البته ترس بیهوده‌ای هم نیست؛ اینها از پس یک ایران علی رغم تمام شیطنت ها و رذالت‌ها و تحریم‌هایی که داشتند بر نیامدند و ایران ثابت ماند و قدرت اول منطقه شد.وی اضافه کرد: امروز نخست وزیر خبیث انگلیس کلافه است و این طرف و آن طرف می‌رود که با ایران چه کار کند؟؛ تعالیم توحیدی تماماً عزت است.


آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: ما باید بحث سلطه و نفوذ آن را جدی بگیریم و برای همه آن را تبیین کنیم اما پادزهر آن رجوع به قرآن و نگاه توحیدی است. تمام این شبکه‌های ماهواره‌ای برای این است که نگاه توحیدی مردم را از بین ببرند.


وی ادامه داد: غرب نحوه حیات خود را به ما تحمیل می کند، کجای این زرق و برق‌ها نحوه حیات قرآنی است؟ روح و روان ما را مأنوس به این زرق و برق‌ها کرده اند، این شبکه های اجتماعی مومنین ما را هم گرفتار کرده است.


رییس قوه قضائیه تصریح کرد: امروز در دنیا مصرف گرایی در قالب فضای مجازی و ابزارهای آن در حال ترویج است و فکر کردن از انسان امروزی به واسطه این ابزارها گرفته شده است که می توان گفت به خاطر تجدد گرایی است.وی اظهارداشت: نحو حیاتی که قرآن مطرح می کند بسیار خاص است و این در حالی است که نحو حیات معرفی شده از سوی غرب به دنبال تجدد گرایی و مصرف گرایی است.

پس از سخنرانی رئیس محترم قوه قضائیه، توسط ایشان از  حجت الاسلام سعیدی "نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران" به پاس زحمات و تلاشهایی که در زمینه مبارزه با نفوذ بعمل آوردند؛ تقدیر و تشکر بعمل آمد.

در پایان این همایش نیز حضرت حجت السلام و المسلمین رئیسی "تولیت آستان قدس رضوی" نیز به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان فرمودند:

 

دانلود فايل : 2.jpg ( 237KB )
دوشنبه ١٨ بهمن ١٣٩٥ - ٠٨:٣٩ / شماره خبر: ٢١٩ / تعداد نمایش خبر: 12166
دوشنبه ١٨ بهمن ١٣٩٥ - ٠٨:٣٩ / Code: ٢١٩ / Number: 12166
کاربر مهمان
1395/11/19 20:10
0
1
عالی
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics