يکشنبه ٢٣ خرداد ١٤٠٠

اخبار > چیستی «جهاد کبیر» و وظایف پیش روی ما

 


چاپ خبر Print

چیستی «جهاد کبیر» و وظایف پیش روی ما


مروری سریع بر موضوع جهاد کبیر از منظر مقام معظم رهبری

بیانات در دانشگاه افسرى و تربیت پاسداری امام حسین علیه‌السلام ‏۰3/۰3/۱۳۹۵

 

 

«جهاد کبیر» در میدان، جنگ نامتقارن با استکبار

(بیانات در دانشگاه افسرى و تربیت پاسداری امام حسین علیه‌السلام ‏۰3/۰3/۱۳۹۵)

 

معنای جنگ نامتقارن این است که دو طرفِ جنگ از منابع مختلف‌الحالی، با هویّتهای مختلف برخوردارند؛ این جنگ نامتقارن است... ما با استکبار جهانی در حال جنگ نامتقارنیم.

در جنگ نامتقارن اراده‌ها هستند که با هم میجنگند؛ هر اراده‌ای غلبه پیدا کرد، پیروز خواهد شد... نگذارید اراده‌تان سست بشود... این اراده‌ی مستحکم را نگه دارید؛ این ضامن پیروزی است.

امروز برای کشور ما جنگ نظامیِ سنّتی و متعارف احتمال بسیار بسیار ضعیفی است لکن جهاد باقی است.

در بین جهادها جهادی هست که خدای متعال در قرآن آن را «جهاد کبیر» نام نهاده... «جهاد کبیر» یعنی چه؟ یعنی اطاعت نکردن از دشمن، از کافر؛ از خصمی که در میدان مبارزه‌ی با تو قرار گرفته اطاعت نکن.

اگر جمهوری اسلامی حاضر بود تبعیّت استکبار را قبول بکند، با موشکش هم میساختند، با انرژی هسته‌ای و انواع و اقسام چیزهایی که در این زمینه وجود دارد میساختند و اسم حقوق بشر را هم اصلاً نمی‌آوردند.

حفظ هویّت انقلابی و اسلامی برای نظام جمهوری اسلامی و برای ملّت ایران؛ این آن‌چیزی است که دشمن از آن بشدّت شاکی است.

 

وظایف ما در عرصه «جهاد کبیر»

(در دیدار اعضای انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان 01/02/1395)

 

جوانهای عزیز! بچه‌های عزیز من! فردا مال شما است، آینده مالِ شما است؛ شما هستید که باید این تاریخ را با عزّتش محفوظ نگه دارید؛ شما هستید که این بارِ مسئولیّت را بردوش دارید؛ خرّمشهرها در پیش است؛ نه در میدان جنگ نظامی، [بلکه‌] در یک میدانی که از جنگ نظامی سخت‌تر است.

بدروغ میگویند «انقلابیّون میگویند با دنیا قطع رابطه کنید»؛ نه، ما قائل به قطع رابطه‌ی با دنیا نیستیم، قائل به حصار کشیدن دُور کشور هم نیستیم؛ رفت‌وآمد بکنند، رابطه داشته باشند، مبادله بکنند، دادوستد بکنند، امّا هویّت و شخصیّت اصلی خودشان را از یاد نبرند.

اگر جوان ایرانی به شکل آمریکاپسند و استکبارپسند رشد کرد، آمریکا دیگر برای پیاده کردن نقشه‌های خود در ایران خرجی و هزینه‌ای نخواهد داشت؛ این جوان خودش مثل نوکر بی‌جیره‌ومواجب برای آنها کار خواهد کرد.

مشکل استکبار این است که بیشتر به ظاهر، به رنگ‌ولعاب ظاهری نگاه میکند، باطن را نمیتواند ببیند. اقتدارش هم ظاهری و اقتدار بر جسمها است.

سپاه پاسداران، پاسدار انقلاب است. البتّه جنبه‌ی نظامی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مطلقاً نباید تضعیف بشود... امّا فقط این نیست. وظیفه‌ی تبیین، امروز بر دوش همه است؛ از جمله بر دوش شما.

امروز این جهاد کبیر به میزان زیادی متوقّف به تبیین است؛ تبیین، بیان کردن، روشنگری؛ امروز روشنگری لازم است. سعی کنید ذهنها را با عمق‌یابی، به اعماق حقایق و مسائل برسانید.

شعارهای انقلاب را باید حفظ کرد؛ این یکی از هدفها است. یکی از بخشهای بزرگ این جهاد عظیم عبارت است از حفظ شعارهای انقلاب.

سعی کنید در مسائل تعمّق کنید؛ وقتی عمق‌یابی کردید، این ایمانِ مستقر با هیچ نیرویی از شما جدا نخواهد شد.

تجربه‌های متراکم انقلاب را، این تجربه‌های انبوه این ۳۷ سال را تدوین کنید؛ این یک کار علمی است، یک پژوهش علمی - تاریخی است.

بنده میبینم گاهی اوقات یک جماعتی، یک افرادی، جوانهای احتمالاً صالح و مؤمنی با یک کسی مخالفند یا با یک جلسه‌ای مخالفند، بنا میکنند هیاهو کردن و جنجال کردن و شعار دادن؛ بنده با این کارها موافق نیستم. این هیچ فایده‌ای ندارد.

همه‌ی آنچه توانایی‌های ما رَسا برای انجام آن است، متوقّف به این است که به خدای متعال تضرّع و توجّه کنیم، توسّلاتمان را با خدا افزایش بدهیم.

جوانهای عزیز اُنس‌تان را با قرآن حفظ کنید... به نماز توجّه کنید، نماز خوب، نماز با توجّه، نماز با احساس حضور در مقابل پروردگار. (در دیدار اعضای انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان 01/02/1395)


يکشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٥ - ١٤:٥٧ / شماره خبر: ٢٤٨ / تعداد نمایش خبر: 6027
يکشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٥ - ١٤:٥٧ / Code: ٢٤٨ / Number: 6027
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics