پنج شنبه ٠١ مهر ١٤٠٠

اخبار > تصویب آئین نامه ارتقای دانشگاه جامع امام حسین (ع) برای چهار سال به صورت آزمایشی

 


چاپ خبر Print

تصویب آئین نامه ارتقای دانشگاه جامع امام حسین (ع) برای چهار سال به صورت آزمایشی


به ‌گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ دکتر منصور کبگانیان قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه 133 ستاد نقشه جامع علمی کشور که عصر امروز در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: اکثر اعضای ستاد در جلسه امروز حاضر بودند و دو دستور مهم و اساسی مطرح شد.
وی افزود: اولین دستور جلسه مربوط به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پرشکی در خصوص بحث ماموریت گرایی بود.
دکتر کبگانیان: دانشگاه­‌های کشور با توجه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند آمایش باید به سمت مأموریت­‌های ویژه بروند و بحث حل مسئله در دانشگاه‌­ها تقویت شود.
دکتر کبگانیان با اشاره به اینکه بند خاصی از سند آمایش مربوط به بحث ماموریت گرایی دانشگاه­‌ها است گفت: دانشگاه­های کشور با توجه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند آمایش باید به سمت مأموریت­‌های ویژه بروند و بحث حل مسئله در دانشگاه­‌ها تقویت شود.
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: معاون آموزشی وزارت بهداشت گزارش خوبی را در خصوص نحوه توزیع مأموریت دانشگاه‌­ها در حوزه بهداشت و سلامت در استان­‌های مختلف ارائه کرد.
ارائه گزارش پیرامون ویروس کرونا
وی با بیان اینکه در بخشی از جلسه بنا به درخواست اعضای جلسه، مسئولین وزارت بهداشت گزارش موسع و به روز شده‌ای را در خصوص ویروس کرونا و مسائلی که اخیراً با آن درگیر بودیم ارائه دادند و اعضای جلسه از تلاش‌های شبانه روزی ستاد مقابله با کرونا تشکر و قدردانی ویژه­‌ای کردند.
دکتر کبگانیان با بیان اینکه اگر به دلیل برخی سهل انگاری‌­ها آمارهای نگران کننده‌­ای وجود دارد این نافی تلاش‌­های کادر درمانی نیست و به عهده دستگاه خاصی نمی‌­باشد، گفت: و ما از مردم درخواست داریم که به جدیت مسائل بهداشتی را رعایت کنند.
بررسی اصلاحات و اختیارات دانشگاه جامع امام حسین (ع) برای ارتقاء آیین نامه
عضو هیئت علمی دانشگاه امیر کبیر به دستور دوم جلسه اشاره کرد و گفت: بحث اصلی امروز ستاد نقشه جامع علمی کشور در خصوص اصلاحات و اختیاراتی بود که دانشگاه جامع امام حسین (ع) برای ارتقاء آیین‌نامه خود درخواست کرده بود.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات اساسی که در خصوص آیین‌­نامه ارتقای دانشگاه‌­ها وجود دارد گفت: تمامی این دانشگاه­‌ها و اساتید بحث مأموریت گرایی را قبول دارند و این درحالی است که  باید از طریق دستگاه‌­های اجرایی و صنعتی و دستگاه­‌هایی که بودجه کامل دارند و قراردادهای زیادی با کشورهای صنعتی منعقد کردند، باید به دنبال ارجاع ماموریت علمی و فناوری قابل انتظار باشند که متأسفانه ما از سوی آنها شاهد نیستیم.
دکتر کبگانیان ضمن اشاره به این نکته که دانشگاه جامع امام حسین(ع) به طور معمول از این مأموریت‌ها برخوردار است اضافه کرد: از جانب ستاد کل فرماندهی کل قوا و شخص مقام معظم رهبری«مدظله العالی» مأموریت­‌های بسیار ویژه‌­ای به این دانشگاه ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: همچنین از طرف فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مأموریت­‌های ویژه‌­ای در حوزه‌های فنی و صنعتی و همچنین در حوزه­‌های علوم انسانی و مدیریتی به دانشگاه امام حسین(ع)  ابلاغ شده است.
دکتر کبگانیان اضافه کرد: در واقع دانشگاه امام حسین (ع) ماموریت­‌های ویژه‌­ای دارد و قصد دارد که ارتقاء هیئت علمی و اساتید خود را بر اساس این ماموریت‌ها بسنجد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر گفت: این دانشگاه در 4 ماده، از جمله بخش فرهنگی و حوزه امیدآفرینی و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی، بحث آموزشی و شاگرد پروری و تربیت شاگردان قوی، و بحث پژوهشی با تاکید ویژه‌­ای به حل مسئله از طریق شاخص‌­های ثبت اختراع مقالات و کتاب و همچنین مسئله یابی، که در نظر دارد از طریق هیئت علمی در این دانشگاه مسئله‌یابی کند.
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی: به دلیل اینکه این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های دستگاهی است که در حوزه دفاعی کشور فعالیت می­‌کنند قرار شد که به مدت 4 سال این آیین‌­نامه را به صورت آزمایشی انجام دهند.
وی افزود: در نهایت بعد از بحث‌­های بسیار مفصل  و با توجه به اقدام ملی 21 از راهبرد کلان 6 از نقشه جامع علمی کشور، ستاد وظیفه دارد آیین نامه ارتقاء را حتماً بازنگری کند.
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: به دلیل اینکه این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های دستگاهی است که در حوزه دفاعی کشور فعالیت می­‌کنند قرار شد که به مدت 4 سال این آیین‌­نامه را به صورت آزمایشی انجام دهند.
وی ادامه داد: همچنین موظف شدند گزارش‌­ها را  طبق مصوبه به شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع علمی کشور ارائه دهند تا بعد از این مدت یک جمع‌­بندی صورت گیرد و گام‌­های بعدی جلوتر رود.
دکتر کبگانیان در ادامه اظهار امیدواری کرد که دانشگاه‌های دیگر کشور نیز مأموریت‌های خاص خود را انجام دهند.
وی افزود: از وزیر علوم درخواست کردیم که در بحث مأموریت گرایی دانشگاه‌ها تسریع صورت گیرد و ستاد هم تأکید داشت که بحث آیین‌­نامه در دانشگاه‌های مختلف مورد بحث قرار گیرد که از زیرنظام‌های مختلف برخوردارند.
دکتر کبگانیان گفت: نکته بعدی نیز این است که نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را از وزارت علوم درخواست کردیم و همانطور که در سند آمایش نیز وجود دارد، که رتبه بندی دانشگاه‌­ها صرفاً بر اساس مقاله isi نباشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر اضافه کرد: با ISI مخالفتی نداریم، اما مقاله­ای که خروجی یک پژوهش است چه در isi، چه در اسکاپوس و چه در isc و مجلات معتبر همه مورد قبول هستند ولی الان مشکل این است که مقاله برای مقاله شده در حالی که مقاله باید مسئول جانبی یک حل مسئله باشد.
وی در پایان اضافه کرد: نظام رتبه بندی دانشگاه­‌ها باید بر اساس شاخص های خاصی باشد که قرار است وزارت علوم کتباً به ستاد اعلام کند تا برای تصویب در دستور کار قرار گیرد

 

 
 

 

 

چهارشنبه ٤ تير ١٣٩٩ - ١٦:٤٠ / شماره خبر: ١١٧٥ / تعداد نمایش خبر: 1414
چهارشنبه ٤ تير ١٣٩٩ - ١٦:٤٠ / Code: ١١٧٥ / Number: 1414
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics