دانشگاه جامع امام حسین<sup>(ع)</sup>
 


چاپ خبر Print

چاپ کتاب «نقش حفاظت فيزیكی در حفاظت اماكن حياتی و حساس»


به همت موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام؛ کتاب «نقش حفاظت فيزیكی در حفاظت اماكن حياتی و حساس» تالیف حمید فارسی - دکتر غلامعلی زوارزاده با قیمت 37.000 تومان منتشر شد.

 

مشخصات کتاب

عنوان‌: نقش حفاظت فيزیكی در حفاظت اماكن حياتی و حساس

تألیف: حمید فارسی - دکتر غلامعلی زوارزاده

طرّاحی جلد: هادی بهادری

ویراستار:حسن عبدالملکی

ناظرین فنی چاپ: سید محمدباقر موسوی، سعید محمودی

نوبت‌ چاپ‌: اول (آبان 1397)

شمارگان‌: 200 نسخه‌

قیمت: 370.000 ریال

دانلود 23 صفحه اول کتاب  (فایل PDF)

 

 

پیشگفتار

اعمال محدودیت در دسترسی به اماکن حیاتی و حساس بخصوص ذخایر پرسنلی، اداری و منابع اطلاعاتی ابتدایی ترین شکل از امنیت محسوب و این نوع از امنیت، حفاظت نام دارد.

در دنیا پیچیده ترین سیستم های کنترل دسترسی حفاظت فیزیکی به کارگرفته میشود تا مصونیت و عدم آسیب پذیری را درحد بالایی تضمین نماید. هرچند پیچیده ترین سیستمهای کنترل دسترسی فیزیکی به اطلاعات نیز در نهایت پس ازتلاشهای لازم و صرف زمان، قابل رخنه هستند اما میتوان اذعان نمود که: میتوان دسترسی را بغرنج نمود ولی نمیتوان آن را غیر ممکن ساخت. به همین دلیل است که هر روز روشها، تاکتیكها و امکانات جدید فیزیکی طراحی می شود که دسترسی اغیار به داده ها را نزدیك به محال ساخته و در بسیاری از طرح های امنیتی نسبتاً غیرممکن سازند.

وقتی صحبت از امنیت فیزیکی میشود یکي ازمباحثي که در ذهن افراد نقش میبندد حفاظت از اماکن حیاتی و حساسی میباشد که رؤسای دولتها، مقامات و شخصیتهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورها در آنجا مستقر یا تردد دارند، میباشد. با بررسی تجارب گذشته میتوان ادعا نمود اکثر شخصیتهایی که در اماکن حیاتی یا حساس ترور شده اند، جز در مواردی اندک یا فاقد حفاظت فیزیکی مناسب و یا عوامل فیزیکی و اقدام کنندگان جهت تأمین امنیت، دارای مهارت لازم نبوده اند. برای به وجود آوردن حفاظت فیزیکی مناسب وکافی بایستی از ابزارها و روشهای سنتی بسیار فراتر رفت. در سازمانها و مجموعه هایی مانند نیروهای نظامی که با تعدد و تنوع مشاغل و مسئولیت ها مواجه هستند، وجود مدارکی که روش اجرای امور و مسئولیتها را به کارکنان آموزش داده و همواره یادآور و در دسترس باشد و ازطرفی هماهنگی ساختاری را ایجاد و حفظ نماید از ضروریات بهبود روند امورجاری محسوب میگردد که آئین نامهها و سایر مدارک مشابه چنین نقش مهمی را ایفا می نماید.

کتاب حاضر برآن است که روش هایی که موجب رشد و تعالی به شیوه علمي و با استفاده از تجربیات و دانستههای دیگران در راستاي ماموریتهاي حفاظت از اماکن حیاتی و حساس را با تفکرات موجود تکمیل و ایده ها و الگوهای جدیدی را برای طراحان حفاظت فیزیکی، خلق کند تا درنهایت باعث بهره وری بیشترگردد. ضرورت و اهمیت گردآوری این مجموعه با توجه به نقش مؤثر و مثبت حفاظت فیزیکی درحفاظت از اماکن حیاتی و حساس و با تغییر و تحولات اجتماعی که دراشکال مختلف در کشور بوجود آمده، نقش حفاظت فیزیکی را در ماموریت هاي حفاظتي پر رنگتر می نماید.

 

مجموعه هاي حفاظت فیزیکی با بهره گیری از روشهای جدید، ابزار و تجهیزات مدرن امنیتی و حفاظتی، سازماندهی و آموزش مناسب نیروهای حفاظتی و امنیتی و. . . به صورت نیروی مؤثر و کارآمد در مقابله با تهدیدات علیه شخصیت و حفاظت ازاماکن حیاتی و حساس گام اساسی برداشته است. درصورتیکه مجموعه هاي حفاظت فیزیکی نتواند نقش مؤثر و کلیدی را درماموریتهاي حفاظت از اماکن حیاتی و حساس به خوبی ایفا کند مسلماً تهدیدات علیه شخصیتها و مواجه شدن با بحرانها و ترور شخصیتها و در نهایت از دست دادن سرمایه های اصلی نظام میانجامد. باتوجه به این موضوع اهمیت و ضرورت نقش حفاظت فیزیکی درماموریت حفاظت از اماکن حیاتی و حساس، ازجمله مواردی است که باید با دقت بسیار زیاد مورد توجه مسئولین قرارگیرد.

بدیهی است چنانچه نقش حفاظت فیزیکی را در قالبهای تئوریك آن بشناسیم قدرت فهم و درک آسیبها، تهدیدات و روشهای مقابله با آنها جهت حفاظت از شخصیتها را خواهیم یافت . مجموعه حاضر ميتواند در ارتقاء علمي نیروها و ردههاي مختلف حفاظت از شخصیت کمك شایان نماید. در همین راستا کتاب مورد نظر به شش بخش زیر تقسیم شده است:

 

بخش اول: مفاهیم و رویکردها شامل تعاریف و اصطلاحات حفاظت فیزیکی، اصول حفاظت فیزیکی، مفهوم حفاظت فیزیکی، اهمیت حفاظت فیزیکی از دیدگاه اسلام، اهمیت حفاظت فیزیکی در نظام اسلامی، اهمیت حفاظت فیزیکی جدید (نرم و سخت.)

 

بخش دوم: حفاظت از شخصیت شامل تاریخچه حفاظت از شخصیتها، تاریخچه حفاظت از شخصیتها در اسلام، تاریخچه حفاظت از شخصیتها در ایران، ایران قبل از انقلاب، ایران بعد از انقلاب اسلامی، پیروزی انقلاب، عوامل شکل گیری تشکیلات حفاظت از شخصیتها در بدو پیروزی انقلاب، چگونگی شکل گیری حفاظت فیزیکی درحفاظت از شخصیت.

 

بخش سوم: مراحل و فرایندهای حفاظت فیزیکی شامل: طرح ریزی حفاظتی، تأمین فیزیکي، موانع حفاظتی، نگهبان.

 

بخش چهارم: الزامات فرایندهای حفاظت فیزیکی شامل: اصل وحدت فرماندهی و تمرکز فیزیکی، آموزش و پژوهش، هماهنگی و ارتباطات، آماد و پشتیبانی (منابع مالی، نیروی انسانی، امکانات، وسایل نقلیه، سلاح و تجهیزات، ارتباطات، تجهیزات متفرقه.

 

بخش پنجم: تأمین فیزیکي و چالش هاي پیشرو شامل: چالشهاي تأمین فیزیکي، کاهش نیروي انساني و سرمایه، تغییر و تحول سریع فنآوري تجهیزات تأمین فیزیکي اماکن حیاتی و حساس، آفات حفاظت فیزیکی(نیروی انسانی.)

 

بخش ششم: مشتمل بر پیشنهادات به مسئولین و دست اندرکاران و مدل مفهومی و منابع و مأخذ می باشد.

 

با عنایت به مراتب بالا، در نگارش کتاب حاضر از تجارب کارشناسان مجرب و کارآزموده که هم به طورعملی و هم به صورت علمی دراین مقوله صاحب نظرهستند استفاده شده است، کتاب حاضرحاصل این تلاش ارزشمند است. برخود فرض مي دانم که از راهنمایان و اشخاصي که درشکل گیري این اثر، مساعدت نمودند، تشکر و قدردانی نمایم.

 

مؤلفان

 

حمید فارسی

 

دکتر غلامعلی زوارزاده


چهارشنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٧ - ١٠:١٦ / شماره خبر: ٦٧٩ / تعداد نمایش خبر: 8963
چهارشنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٧ - ١٠:١٦ / Code: ٦٧٩ / Number: 8963
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

دانشکده‌ و پژوهشکده‌ها

دانشکده فنی و مهندسی
دانشکده علوم پایه
دانشکده برق و الکترونیک
دانشکده مدیریت و اقتصاد
دانشکده علوم اجتماعی و فرهنگی
دانشکده فرماندهی و مدیریت ولایت
دانشکده پیامبر اعظم(صلی الله)
دانشکده امام هادی(علیه السلام)
دانشکده کامپیوتر و قدرت سایبری
پژوهشگاه امام سجاد(علیه السلام)
دانشکده پدافند‌غیر‌عامل
پژوهشکده علوم دفاعی و امنیتی
مرکز رشد واحدهای دانش بنیان
مرکز آب، انرژی و محیط زیست
© تمام حقوق متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.