اخبار > فرمانده کل سپاه: دانشگاه جامع امام حسین(ع)، دانشگاه انقلاب اسلامی است و باید دانشگاه مدل و الگو باشد

استاد تراز انقلاب اسلامی

نقش اساتید در دانشگاه تمدّن‌ساز

اخبار مربوط به اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه

 


چاپ خبر Print

فرمانده کل سپاه: دانشگاه جامع امام حسین(ع)، دانشگاه انقلاب اسلامی است و باید دانشگاه مدل و الگو باشد


نشست صمیمی فرمانده کل سپاه با اعضای هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع)

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع امام حسین(ع)، نشست صمیمانه سردار سرلشگر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه با اعضای هیئت علمی، پژوهشگران و مدیران دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام روز سه شنبه 21 دیماه 1400 در تالار اندیشه دانشگاه برگزار شد.

فرمانده کل سپاه: دانشگاه جامع امام حسین(ع)، دانشگاه انقلاب اسلامی است و باید دانشگاه مدل و الگو باشد؛ دانشگاه جامع امام حسین؛ کارشناسی ارشد؛ دکتری؛ کسر خدمت؛ جایگزین خدمت؛ دانشگاه امام حسین؛ فنی مهندسی؛ علوم پایه؛ علوم انسانی؛ کتاب؛ مقاله؛ پایان نامه؛ رساله؛ دانلود؛  دانشجویان؛ اساتید؛ اعضای هیئت علمی؛ همایش؛ کارگاه آموزشی؛ سمینار؛ وبینار؛

سردار سلامی در این نشست پس از استماع نظرات و دیدگاه دانشگاه، با اشاره به 8 سال دفاع مقدس گفت: ما مجبور بودیم با دستهای خالی با قدرتهای بزرگ جدالی ظالمانه و نابرابر داشته باشیم و فقدان فناوری و پیشرفتگی، به روز نبودن و متوازن نبودن با قدرت دشمن را با ایثار و فداکاری، قدرت ایمان، جانبازی، اسارت و آزادگی، جبران کنیم.

ما باید در مقابل این قدرت‌ها که باهم متحد شده بودند تا ریشه انقلاب و حاکمیت اسلام را بزنند، می ایستادیم. اگر کوتاه آمده بودیم، محو می شدیم، نابود می شدیم، از جغرافیای سیاسی خط می خوردیم و شاید برای قرن ها اسلام فراموش می شد.

ان زمان بزرگترین، هدف این بود که نشکنیم و فرو نریزیم. قامت ملت خم نشود و بیرق نظام برافراشته بماند که با مجاهدتها و پرپر شدن جوانان این مرز و بوم، جنگ سپری شد. و ما به استقلال سیاسی رسیده بودیم و نظام انقلاب اسلامی حاکم شده بود ولی این کافی نبود و ما همچنان وابسته بودیم. ما نیازمند یک نقشه جامع استقلال بودیم. تغییر نظام شاهنشاهی و استقلال سیاسی کافی نبود. هدف اصلی انقلاب، دستیابی به استقلال اقتصادی، فکری و فرهنگی است.

وی ادامه داد: ما در یک مقطع تلاش کردیم و هدفمان را شکست دادن دشمن قرار دهیم و این مرحله ی نوینی بود و متناسب با قدرت دشمن، قدرت ساختیم، به فن آوری ها دست پیدا کردیم در دفاع، در امنیت، در اقتصاد و در فرهنگ قدرت ساختیم و اکنون با دشمن در توازن و تعادل هستیم. "اما نمی خواهیم در مرحله ی شکست دادن دشمن، متوقف بشویم" هدف ما تنها شکست دادن دشمن نیست، ما می خواهیم رشد کنیم و متعالی شویم. پیشرفت کنیم.

اگر ما دشمن را در جنگ نظامی شکست دهیم ولی در علم و فناوری و اقتصاد به جهان وابسته باشیم، این فایده ای ندارد. ما باید مرجعیت علمی داشته باشیم. کتب مرجع در رشته های گوناگون بنویسیم و به دنیا ارائه کنیم. انقلاب ما از اربعین خود گذر کرده است و موقع آنست که میوه و ثمره ی خود را ببیند .

وی با اشاره به پشتوانه ی بزرگ علمی اسلام افزود: ما میخواهیم مانند عصر طلایی اسلام در قرن پنجم و ششم هجری قمری، تمدن ساز باشیم. اسلام به واسطه ی دانشمندانش به تمدن رسید و عموما با دانشمندانش مثل ابن سینا، ابن هیثم، خیام، ذکریای رازی، ثابت بن قره و ... به دنیا معرفی شد.

در دانشگاههای معتبر اروپا هفتصد سال است که 16 جلد کتاب قانون ابوعلی سینا، تدریس می شود.
ابن هیثم اولین کسی بود که ثابت کرد نور، خط مستقیم را طی می کند.

قوانین سه گانه ی کپلر را ابتدا ابن هیثم می دانست. دانشمندان اسلام قوانین سه گانه نیوتن را از قبل می دانستند و از قبل کشف کرده بودند ولی نتوانسته بودند به زبان علمی دنیا ترجمه کنند و ثبت کنند و در نتیجه ماندگار نشد.
عدد صفر و عدد، بر مبنای ده را مسلمانان کشف کردند.
کلمه ی الگوریتم در ریاضی، از نام الخوارزمی الهام گرفته شده است.
خواجه نصیر طوسی زمانی که اروپائیان در خواب بودند، فاصله ی زمین تا ماه را اندازه میگرفت.

شما کلید واژه Islamic Golden Age یعنی عصر طلایی اسلام را جستجو کنید و متوجه می شوید علم از ایران به اروپائیان منتقل شد و رنسانس، که تجدید حیات علمی اروپا بود بر شانه ی دانشمندان اسلامی پایه گذاری گردید. با این پشتوانه علمی عظیم اسلام، می توان به قله های علم دست پیدا کرد.

فرمانده کل سپاه به استنادِ جمله ای از مقام معظم رهبری که فرموده بودند: " در مرجعیت علمی ما باید آنقدر قوی باشیم که دیگران بیایند و زبان فارسی ما را بیاموزند و تدریس کنند"، افزود: دانشگاه باید کانون جوشش اندیشه و تفکر جامعه باشد. در دانشگاه فکر ساخته می شود و در ذهن دانشجو می نشیند، باورهای او را نظام می دهد، تفکر او را مهندسی می کند، جهان بینی او را شکل می دهد. ما می خواهیم به مرزهای نوین دانش برسیم و از این مرزها عبور کنیم. فناوری های مدرن را بدست آوریم و جلو برویم.

این بردار علمی کشور، باید در اختیار شما باشد، دانشگاه جامع، دانشگاه انقلاب اسلامی است و باید دانشگاه مدل و الگو باشد.

ما نمیخواهیم مثل دانشگاه های دیگر دنیا باشیم. ما میخواهیم مدل سازی کنیم.
علم یک میراث الهی است همه ی علوم الهی اند.
علم را خداوند در عالم قرار داده و همانگونه که دیگران آن را کشف کرده اند ما نیز باید آن را کشف کرده و بدست آوریم و این هنر بزرگی است.
ما به نقطه ای رسیدیم که باید قدرتمند باشیم و این قدرت، فقط با علم و ایمان به دست می آید.

سردار سلامی به استناد آیه ی قرآن کریم که می فرماید: "یا معشرالجن و الانس ان استطعتم ان تنفذوا من اقطار السموات و الارض فانفذوا" گفت: انسان می تواند به اقطار آسمانها و زمین نفوذ کند این وعده ی خداست وقتی انسان فاصله ی دو ستاره یا سیاره را که میلیاردها سال نوری است، به دست می آورد، این یعنی اتساع ذهن و قابلیتی است که خدا به انسان داده است.

هیچ چیز تصادفی به دست نمی آید و هیچ هدفی بدون تلاش به دست نمی آید مصداق آیه ی شریفه: "لیس الانسان الاما سعی".

وی افزود: شما باید در میدان علم، قوی ترین کتابهای، اقتصاد خرد و کلان، بر اساس ارزش های اسلام و کتاب مرجع جامعه شناسی را بنویسید. شما باید قوی ترین کتاب ژئوپلتیک عالم را با زیباترین تصاویر و بهترین کیفیت تدوین کنید و به سه زبان لاتین، عربی و فرانسه ترجمه کنید. اکنون جهان تشنه ی حقایقی است که از قلب به زبان جاری و با دست ها نوشته و ارائه میشود.

شما باید بهترین کتاب انسان شناسی از دیدگاه اسلام را تالیف کنید. انسان شناسی از دیدگاه اسلام بسیار زیباست. اگر اندیشه های مدیریتی رهبر معظم انقلاب حفظه الله را در این فضای سخت و پیچیده به رشته ی تحریر در آورید، قطعا قدرتمندترین کتاب مدیریت استراتژیک جهان را نوشته اید و مدل سازی کرده اید.

شما عوامل مختلف پیروزی یک جامعه را در شرایط نابرابر، ببینید واز این تجربه های بزرگ، الهام گرفته و به زبان علم، کتاب بنویسید. و زبان علم هم مشخص است یعنی:" نگرش قوانین و روابط بین پدیده های عالم"

سرلشکر حسین سلامی در ادامه گفت: شما ساحت علم را از آلوده گیهایِ اندیشه های ظلم گرایانه ی غرب نجات دهید.این رسالت دانشگاه جامع است. ما انتظارمان از این دانشگاه این است که اندیشه های انقلاب را، نوسازی ، پیشرفته سازی و به روز رسانی کند و هر کاری که شما انجام می دهید تا آن کار، جهان پسند نشود، فایده ای ندارد.

شما اگر به اعماق اندیشه های ناب اسلام، تعقل و نفوذ کنید، اعتقادات تان، قلبی می شود و به مقام درک و آگاهی فطرت انسانی می رسید و اینجاست که شعور درونی تولید می شود و کم کم ادمها به شما گرایش و متمایل می شوند.

وی خاطر نشان کرد: ما از شما جهش علمی می خواهیم، جهش در علوم انسانی و علوم اقتصادی و علوم سیاسی بسیار مهم است. شما باید روابط بین الملل و علم سیاست را بر اساس مبانی اسلام، به عنوان الگویی جهانی بنویسید.

غربی ها علم سیاست را بر مبنای منافع خود می نویسند و مقدمه ای را هم تعریف می کنند و بعد آن را تبلیغ می کنند که علم سیاست فقط همین است ولی ما نباید مرعوب علم سیاست غربی ها بشویم.
اگر شما می خواهید با دشمن بجنگید، نبردتان را باید از دانشگاه شروع کنید. نطفه ی انقلاب ما از حوزه و دانشگاه منعقد شد و به پیروزی رسید. الان هم اگر شما می خواهید بر دشمن غلبه کنید باید در عرصه ی علم و فناوری پیروز شوید.ما از این دانشگاه علوم انسانی و علوم تجربی و علوم دقیقه را میخواهیم. ما در هوش مصنوعی دقتمان را باید بالا ببریم.علمی که دقت نداشته باشد ضررش از منفعتش، بیشتر است.

دکتر حسین سلامی در پایان گفت: جهان امروز، بدون مدل و الگو، هیچ نظریه ای قبول نمی کند.بدون مصداق نمی توان مفهوم را معرفی کرد.پس شبانه روز کار و تلاش کنید تا کشور بدرخشد. اگر بخواهیم اسلام بدرخشد، اول ایران باید خورشید عالم تاب باشد. اینجا گوش ها شنواست و دلها و قلبها روشن است. این ها رموز موفقیت شماست که شما به آنها مجهز هستید و من دست همه ی شما را می بوسم.

 


پنج شنبه ٢٣ دی ١٤٠٠ - ٠٨:٥٧ / شماره خبر: ٢٦٥٧ / تعداد نمایش خبر: 1547
پنج شنبه ٢٣ دی ١٤٠٠ - ٠٨:٥٧ / Code: ٢٦٥٧ / Number: 1547
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: