صفحه اصلي > معاونت پژوهش و فناوری > مدیریت امور پژوهشگران و کسر خدمت 

مدیریت امور پژوهشگران و کسر خدمت

 

طرح کسر خدمت

کسر خدمت سربازی

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به منزله دژی مستحکم در صیانت از نظام و مردم میباشد. برقراری امنیت که مهترین بستر ایجاد توسعه میباشد به دست توانای این نیروها ایجاد و پایدار شده است. در بستر ایجاد امنیت توسط نیروهای مسلح سطح سواد، تحصیلات و نخبگی جامعه افزایش یافته که این امر موقعیتی متفاوت از گذشته را فراهم کرده است. مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا در قسمت هایی از بیانات خود فرموده اند:

«خدمت وظیفه عمومی خدمت واقعاً مقدسی است که در جنگ و صلح در صف اول نیاز کشور قرار دارد.»

«یک انسان نخبه آن وقتی سرفراز و سربلند است که بتواند در بهبود اوضاع کشور و خانه و ملت خویش و بهبود زندگی و آینده سازمان هایی که ذی حق نسبت به او هستند، نقش ایفا کند.»

«نوآوری در دانشگاه های کشور با تلاش و حضور دانشجویان در صحنه فناوری علم زیاد شده است بحمدالله ... در نیروهای مسلح هم خصوصاً با استفاده از مشمولین جوان و کارآمد نوآوری را ترویج دهند، زمینه سازی کنند، به ویژه بخش نیازمندی های دفاعی را برطرف کنند.»

پیرو تاکیدات معظم له، ستاد کل نیروهای مسلح پیشنهادی به محضر مبارک شان تقدیم نمود که ایشان مقرر فرمودند:

«نخبگانی که از سوی بنیاد ملی نخبگان معرفی میشوند با انجام یک پروژه تحقیقاتی و تأیید آن از سوی هیئت داوران و طی دوره آموزش نظامی کارت پایان خدمت دریافت نمایند.»

متعاقب تدبیر معظم له معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح دستورالعمل اجرایی نحوه ارائه تسهیلات و خدمات اداری به نخبگان، استعدادهای برتر و پژوهشگران را ابلاغ کرد که تاکنون چندین اصلاحیه و ابلاغیه دیگر نیز در این خصوص صادر شده است.

پروژه های تحقیقاتی کسر و جایگزین خدمت یکی از ظرفیت های کم هزینه و آماده به کارگیری در حوزه های پژوهشی مورد نیاز دانشگاه جامع امام حسین(ع) میباشد، از این رو، این دانشگاه پاسخگوی طیف وسیعی از این نخبگان است.
اهداف

1-1- استفاده بیشینه از توان متقاضیان کسر/جایگزین خدمت در راستای تأمین بخشی از نیاز در حوزه پژوهشی دانشگاه جامع امام حسین(ع).

1-2- شناسایی و جذب عناصر شایسته برای عضویت در سپاه.

1-3- جذب هدفمند و ساماندهی هوشمند افراد در قالب کسر/جایگزین خدمت.

1-4- ارزیابی مناسب و نخبه گزینی از بین این افراد در طول کسر/جایگزین خدمت.

1-5- ارتقای کیفیت و محتوا و کاربری کردن کسر/جایگزین خدمت

1-6- تعیین واحد معادل توسط اساتید راهنما، ارزیاب و مشاور برای کسر/جایگزین خدمت.

1-7- ایجاد وحدت رویه در به کارگیری متقاضیان کسر/جایگزین خدمت.


تعاریف و اصطلاحات
کسر خدمت
انجام یک پروژه/تحقیق/پژوهش یا بخشی از آن توسط افراد قبل یا حین خدمت نظام وظیفه (خارج از وقت موظف اداره) میباشد که میتواند جایگزین کمینه 2 ماه یا بیشتر از زمان خدمت نظام وظیفه به جز دوره آموزشی رزم مقدماتی شود و میتواند بیشینه 2 دوره در دو بازه زمانی متفاوت و به صورت غیر هم زمان باشد.


جایگزین خدمت
انجام یک پروژه / تحقیق / پژوهش یا بخشی از آن توسط فرد نخبه (معرفی شده از سوی بنیاد نخبگان س.ک.ن.م) در شروع خدمت نظام وظیفه که میتواند جایگزین تمام زمان خدمت نظام وظیفه به جز دوره آموزش رزم مقدماتی باشد.


سوالات متداول:

1) پروژه کسر‏/ جایگزین خدمت چیست؟
پاسخ: پروژه پژوهشی که در حیطه نظام مسائل سپاه و انقلاب تعریف و مصوب شده، پس از تأیید در مبادی ذیربط توسط محقق‏/ نخبه وظیفه انجام می گردد و با توجه به داوری ارزش گذاری آن، موجب کسر‏/ جایگزینی بخشی از دوره خدمت سربازی فرد محقق‏/ نخبه (به جز دوره آموزش رزم مقدماتی) می شود.
2) پروژه کسرخدمت به چه کسانی تعلق میگیرد؟
پاسخ: فرد محقق به شریط اینکه حداقل مشغول به تحصیل در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد باشد می بایست قبل از مشمول شدن، نسبت به اخذ پروژه و شروع بکار اقدام نماید. لازم به ذکر است بر اساس ابلاغیه ستادکل نیروهای مسلح افرادی که در حال گذراندن خدمت مقدس سربازای می‌باشند، پروژه کسرخدمت تعلق نمی‌گیرد.
 3) نحوه اخذ پروژه کسرخدمت از دانشگاه جامع امام حسین(ع) چگونه است؟
پاسخ: محققان در صورتی که واجد شرایط فوق باشند، می توانند نسبت به ثبت نام در سامانه کسرخدمت سایت دانشگاه اقدام و درخواست خود را ارائه نمایند تا در صورت تایید رزومه جهت انجام پروژه به مراکز علم و فناوری معرفی گردند.
4) پروژه جایگزین خدمت به چه کسانی تعلق می گیرد؟
پاسخ: به فرد محقق به شرط اینکه نخیگی ایشان توسط بنیاد ملی نخبگان احراز شده و جهت اخذ پروژه جایگزین خدمت توسط معاونت نیروی انسانی سپاه به این دانشگاه معرفی گردند.

معاونت پژوهش و فناوری

مدیریت امور پژوهشگران و کسر خدمت

ورود به سایت کسر خدمت